daFAQ – Rękawica Nieskończoności

Jakiś czas temu zapowiedziałem tekst o Thanosie. Już się do niego zabierałem, gdy doszedłem do wniosku, że jednak to nie od niego powinienem zacząć, a raczej od tego, co stara się zdobyć. Zastanawiacie się pewnie, cóż to takiego. Otóż chodzi o Rękawicę Nieskończoności.

Owa rękawica posiada specjalnie przygotowane miejsca na sześć Kamieni Nieskończoności. Mimo tego, iż błyskotki te posiadają ogromną moc same w sobie, po zebraniu ich w Rękawicy dają jej właścicielowi moc, z którą prawie nikt nie może się równać. Nawet połączone siły najpotężniejszych postaci świata Marvela (Galactusa – pożeracz światów; Wieczności; Uata; Śmierci, etc.) nie są w stanie równać się z potęgą jaką dają wszystkie klejnoty. Jedynie Żywy Trybunał – postać sprawująca swoisty sąd w całym wszechświecie – oraz Jedyny Nad Wszystkimi – bóg nad bogami tego komiksowego uniwersum – posiadają poziom mocy zbliżony do Rękawicy Nieskończoności.

kam2

Przyjrzyjmy się kamieniom samym w sobie. Jak już wspominałem, jest ich sześć i każdy z nich posiada specjalne właściwości. Zakłada się, że były one pierwotnie częścią Wszechobecnego Bytu, podobnego do postaci mitologicznych (Chaosu, Jutrzenki, Ziemi, Nocy, etc.), które również były pewnego rodzaju bogami, a nie zjawiskami; Byt popełnił samobójstwo z powodu ogarniającej go samotności. Jego moc jednak przetrwała i przyjęła formę klejnotów, które przechowywane były przez Starszych Wszechświata.

Kamień Przestrzeni
Pozwala użytkownikowi na teleportację w dowolne miejsce, daje mu też nadludzką prędkość. Użyty odpowiednio, może również zmienić odległość między całymi obiektami, a nawet umożliwia posiadaczowi na pojawienie się w paru miejscach na raz.

Kamień Mocy
Z mniej ciekawych właściwości – może być wykorzystywany jako nieograniczone źródło energii (meh). Jednak jego podstawową zaletą – jak się zapewne domyślacie – jest obdarzenie użytkownika nieskończoną wytrzymałością oraz siłą, dzięki czemu staje się wręcz niezwyciężony.

Kamień Czasu
Jak sama nazwa wskazuje, włada przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Daje również możliwość ujrzenia różnych wersji przyszłości. Za jego pomocą można zarówno podróżować w czasie, jak i zmieniać wiek istot żyjących.

Kamień Duszy
Dzięki niemu postać jest zdolna do manipulowania oraz kontrolowania dusz. Za jego pomocą można też z kogoś wydobyć potrzebne nam informacje, ponieważ wnika on w duszę innych istot. Klejnot jest zdolny do więzienia dusz w samym sobie, dzięki czemu użytkownik kamienia ma dostęp do umiejętności oraz wspomnień zebranych dusz.

Kamień Rzeczywistości
Naginanie lub też tworzenie nowej rzeczywistości (w zależności od poziomu mocy posiadacza). Można za jego pomocą wskrzesić zmarłych.

Kamień Umysłu
Niemal nieograniczone moce telekinetyczne.

gems

Jak widać, klejnoty są potężne, nic więc dziwnego, że ktoś – Thanos, duh – próbuje je zdobyć. Ich moc rozszerza się, że tak powiem, „globalnie”, gdy wszystkie znajdują się w Rękawicy. Czasu pozwala na bycie w przeszłości, przyszłości oraz teraźniejszości jednocześnie, Przestrzeni w każdym miejscu we wszechświecie w tym samym czasie, Umysłu kontrolować każdą osobę we wszechświecie itd. Chyba łapiecie koncept.

infinitystones

Na ekranie kin mieliśmy okazję zobaczyć już cztery z sześciu kamieni. CO?! JAK TO?! GDZIE, KIEDY? Ogólnie ekranizacja komiksów lekko zmienia ich wygląd, ale to nadal one. W filmie „Avengers” mamy do czynienia z aż dwoma: Tessarakiem – Kamieniem Przestrzeni oraz Berłem Lokiego, w którym znajduje się Kamień Umysłu. Kolejna błyskotka, tym razem ta odpowiedzialna za Moc, pojawia się podczas seansu „Guardians of the Galaxy”. A premiera filmu „Thor: Dark World” przyniosła nam kolejny z klejnotów, Rzeczywistości, który na ekranie nazywany jest Eterem. Tak więc, do pełni szczęścia brakuje nam tylko dwóch, których na pewno możecie się spodziewać w kolejnych produkcjach Marvela. Myślę, że każdy z ich nadchodzących filmów będzie w jakiś sposób powiązany z Thanosem i Kamieniami Nieskończoności. Wielki finał walki o Rękawicę nastąpi zapewne dopiero w latach 2018/2019, kiedy to premierę będzie miała trzecia, dwuczęściowa, odsłona Avegersów.