daFAQ – Thanos

Thanos. W końcu. Wiem, że część osób długo na to czekała, więc już bez przedłużania zajmijmy się tą postacią. I jak zwykle – tak w komiksach bywa – jest parę wersji tego, co działo się w jego latach młodzieńczych. Będę trzymał się najbardziej popularnej i zarazem najstarszej z nich.

Thanos urodził się na jednym z księżyców Saturna – Tytanie – gdzie znajdowała się kolonia rasy Eternals, która była powiedzmy „potomkami” ludzi. Rasa ta cechowała się niemal nieograniczoną witalnością oraz zwiększonymi cechami takimi jak siła, refleks, wytrzymałość itd. Jako członek królewskiej rodziny – poczęty przez ojca Mentora wraz z matką Sui San – ma to nieszczęście, że rodzi się z szpecącą wadą genetyczną (syndrom Dewianta, nie śmiać się, to taki odłam Eternals), która sprawia, że różni się on wyglądem od pozostałych członków rasy a zwłaszcza od Erosa – swojego brata uważanego za ideał. Nasz bohater szybko odcina się od społeczeństwa, które traktuje go jak wyrzutka. W wieku lat ośmiu, popchnięty niezwykłą ciekawością świata, zabija małego kotka, co skutkuje pojawieniem się Śmierci (pamiętacie… super laska). To spotkanie dało początek fascynacji jej osobą, która potem przerodziła się w miłość. Thanos – traktując Śmierć, jako koleżankę, jedyną osobę, która nim nie gardzi – zaczął zabijać coraz więcej niewinnych zwierzątek. Chciał też w końcu zostać dostrzeżonym i szanowanym przez resztę społeczeństwa, co w jego mniemaniu mógł osiągnąć tylko w jeden sposób – stając się potężniejszym. Cel ten chciał osiągnąć prowadząc na sobie rożnego rodzaju eksperymenty jak wszczepianie implantów, tworzenie broni itd. Podczas poszukiwań na swojej drodze znów spotkał Śmierć w jednej z starożytnych świątyń, która utwierdziła go w przekonaniu, że potęga jest wszystkim. Niemal zabił swoją matkę podczas przeprowadzania jednego ze swoich „badań”. Jednak jak to bywa w wysokich kręgach, wszystkie informacje na ten temat zostały utajnione, co pozwoliło Thanosowi działać w ukryciu jeszcze parę lat zanim został przyłapany na ataku na pewną dziewczynę. Prawda wychodzi na jaw, nasz bohater w akcie desperacji próbuje obalić rządy ojca, ale jako że mu się to nie udaje, postanawia porwać jeden ze statków i uciec z planety.

ThanosRisingpanel

Mija trochę czasu – 100 lat – którego Thanos nie marnuje. Wykorzystuje go do zwiedzania galaktyki, zdobywając wiedzę, wpływy, władzę, potęgę. Udoskonala własne ciało dzięki wielu manipulacjom genetycznym oraz mistycyzmowi innych ras. Dość szybko zyskuje armię popleczników, za pomocą której atakuje rodzinną planetę zabijając przy okazji sporą część jej populacji w tym swoją rodzicielkę. Brat wraz z ojcem – jako że w tym czasie przebywali na Ziemi – unikają tego strasznego losu. Mając ciągle na uwadze swoją miłość do Śmierci, Thanos szuka sposobu, aby się jej przypodobać. Dochodzą go słuchy o tak zwanej Kosmicznej Kostce (Tesserak) pozwalającej na kształtowanie rzeczywistości wedle własnego uznania – co pozwoli mu podarować Ziemię w prezencie Śmierci. Swój cel osiąga, ale tylko na chwilę, ponieważ Avengers i spółka – zwłaszcza kapitan Marvel – pokonują w walce Thanosa, który zostaje odnaleziony gdzieś w przestrzeni przez swoją flotę. Bohaterowie dzięki Kostce cofają wszystkie szkody jakie zostały wyrządzone.

Guardians-of-the-Galaxy-Thanos

Każdy cieszyłby się z faktu, że po takim starciu nadal żyje, ale nie Thanos, który potraktował całość nie tylko, jako swoja osobistą porażkę, ale również, jako niechęć Śmierci do przyjęcia go na tamtym świecie, jako że nie jest jej godzien. Tym sposobem zaczyna poszukiwania Kamieni Nieskończoności. Natrafia na anty-bohatera zwanego Magusem, który jest alternatywną wersją bohatera Adama Warlocka z przyszłości, (jako że to samo w sobie jest już skomplikowane pozwolę sobie pominąć sam proces powstania Magusa). Thanos uznaje, że aby pokonać kogoś z przyszłości jest mu potrzebny zabójca również z przyszłości. Idąc tym tropem buduje on portal, dzięki któremu udaje się do innych czasów. Tam ratuje małą dziewczynkę imieniem Gamora (tak to ta sama, co w Strażnikach Galaktyki. BONUS ORYGIN), którą wychowuje „jak córkę”, przy okazji poddając ją takim samym modyfikacjom genetycznym, co siebie. Kobieta szybko zyskuję sławę, jako najniebezpieczniejszy morderca we wszechświecie. Zostaje ona wysłana do pomocy Warlockowi i wraz ze swoim „ojcem” starała się przekonać go do popełnienia samobójstwa by zapobiec powstaniu Magusa. Adam jednak pozbył się go w inny sposób. Dzięki portalowi czasowemu przenosi się w przyszłość i tam – dzięki Kamieniowi Duszy – wchłania swoje niedoszłe alter-ego. Thanos korzystając z okazji pozyskuje częściowo energię kamienia, a niedługo później również i pozostałych klejnotów. Dzięki całej zgromadzonej energii tworzy syntetyczny Gwieździsty Kamień, który ma zasilić jego broń mogącą zniszczyć wszelkie życie – wszystko po to, aby zadowolić Śmierć. Na nieszczęście dla naszego bohatera o wszystkim dowiaduje się Gamora, która próbuje go powstrzymać. Nic z tego niestety nie wychodzi, co kończy się śmiercią adoptowanej córki. Jej dusza wędruje do klejnotu Adama Warlocka, dzięki czemu dowiaduje się on o planach Thanosa. Wraz z bohaterami Ziemi dochodzi do walki o Gwieździsty Kamień, którą Adam przegrywa (nawet dwa razy), pozwala to Thanosowi położyć łapy na jego Kamieniu Dusz, za którego pomocą chce doprowadzić do wysadzenia Słońca. Na szczęście wszystko dobrze się kończy, ponieważ dusze zamknięte w kamieniu buntują się i zamieniają Thanosa w kamienny posąg, co jest dla niego największą z możliwych kar, ze względu na nie moc dołączenia do Śmierci w zaświatach.

Na tym się zatrzymam, jako że dalsza część należy już bezpośrednio do opowieści o Rękawicy Nieskończoności – uważaną za jedną z najlepszych historii ze stajni Marvela. Postaram się poświęcić kolejny tekst o późniejszych losach Thanosa. Może macie jakieś inne życzenia? Chcielibyście abym poświęcił się jakimś innym postaciom? Może w końcu DC? Spekulacje filmowych adaptacji?

  • Witeak~

    Jak zawsze czyta się przyjemnie. Jako że praktycznie nie znam żadnego z tych dwóch uniwersów to niestety nie podpowiem co mógłbyś napisać ale czekam niecierpliwie na następny tekst.