Erotyczne gry wideo na podstawie serii Leisure Suit Larry

W świecie gier istnieje wiele gatunków – dokładnie tak jak w branży filmowej lub literaturze – jednak ja chciałam zająć się jednym z najbardziej osobliwych. Kiedy przelatujemy wzrokiem przez naszą bibliotekę gier, dostrzegamy w niej symulatory, RPG, FPS czy najprostsze platformówki. Pomimo tego, niewiele osób przyznaje się do posiadania gier o tematyce erotycznej. Jednym z najlepszych przykładów owej kategorii jest dobrze znana seria gier o 40-letnim prawiczku, Larrym Lafferze.

Od czego się zaczęło?

Pierwsze części, pomimo swojej niezbyt wymagającej grafiki, potrafiły już wtedy oczarować swoją humorystyką, często powiązaną z erotycznymi podtekstami. Z początku gry z tej serii  nie przyjmowały się na rynku, jednak znaleźli się amanci, którym gra przypadła do gustu w całej swojej okazałości. Następnym ważnym elementem był fakt, że tytuł odnalazł swoje miejsce wśród retrogamerów i powaliła ich humorystycznym podejściem głownego twórcy, Ala Lowe, do samej postaci głównego bohatera. Na czym jednak polegał sukces samych gier erotycznych w latach 90-tych? Moim zdaniem, był to przełom w tworzeniu takich produkcji, ponieważ zajął się nimi poważny deweloper (Sierra On-line), a wpłynął na to fakt, że ludzie zwyczajnie chcieli grać i grali w tego typu produkcje. Był na nie popyt. Każdy znał postać Larry’ego, jednak gdy był pytany czy grał, zapierał się rękami i nogami, by uniknąć odpowiedzi.

videoimage

Przełom w Polsce, dubbing gry erotycznej!

Z wielkim boom! w polski rynek gier uderzyła siódma odsłona Leisure Suit Larry. Na dodatek została w pełni zdubbingowana przez znanych aktorów, takich jak:  Jerzy Stuhr, Katarzyna Figura czy Jacek Czyż. Dzięki temu, gra została przyjęta w bardzo pozytywny sposób i uznaje się ją za jedną z najlepszych produkcję Sierry.  Już sama grafika została mocno udoskonalona i animacje postaci są porównywalnie dobre z filmami Disney. Dzięki żartobliwemu nastrojowi i świetnemu dubbingowi, gra pozostaje do tej pory w sercach wielu graczy. Już sam fakt, że zostało tam umieszczone 8 easter eggów, pokazuje, że twórcy nie mieli parcia na ilość, lecz na jakość. Znajdziemy tam jednak również nawiązania do kreskówki zatytułowanej „Gdzie jest Wally?” w postaci znajdowania czerwono-białych ogórków. Niestety Sierra była jednym z niewielu, jeśli nie jedynym producentem gier erotycznych, które mogły dorównać produkcjom innych kategorii.

Upadek Sierry i erotyka w innych grach.

Po wydaniu siódmej części było już tylko gorzej. Okreś świetności studio został przygaszony przez kolejną odsłonę przygód prawiczka, jednak okazała się ona totalnym gniotem i nie miała już tego „czegoś”. Możliwe, że było to spowodowane faktem, iż Al Lowe nie pracował już przy dalszych produkcjach. Gry są mało spójne i widać gołym okiem, że były robione na siłę. W międzyczasie, mnóstwo innych deweloperów odważyło się zaczerpnąć trochę erotycznego humoru i powstały gry, które reprezentują do tej pory w jakiś sposób tę kategorię produkcji wideo, np. Saints Row czy Grand Theft Auto.

89735-2

Co stało się z naszym prawiczkiem?

Z nim jest wszystko okej! Dzięki firmie Replay, możemy zobaczyć Larry’ego w odnowionej odsłonie części pierwszej pt. Larry w Krainie Próżności. Przy tym projekcie pracował twórca oryginalnej „jedynki”, więc gra okazała się naprawdę dużym sukcesem i ma wielu zwolenników. Niestety dużym minusem okazał się fakt, iż na samo spolszczenie trzeba było czekać pół roku. Pomimo tego, bardzo ucieszyła mnie wiadomość, że gra jest dostępna na platformie Steam i nie jest specjalnie droga.

Podsumowując, Sierra z pewnością miała monstrualny wpływ na rozwój gier erotycznych z Larrym na czele – przede wszystkim ze względu na niebywałą dawkę humoru, którą oferuje graczom seria. Mam też nadzieję, że doczekam się odświeżonych odsłon kolejnych, równie dopracowanych części Leisure Suit Larry.

 

 

  • Helix

    ” Kiedy przelatujemy wzrokiem przez naszą bibliotekę gier dostrzegamy w symulatory, RPG, FPS czy najprostsze platformówki. ” miedzy „w” a „symulatory” powinno byc slowo „niej”. A co do erotycznych gier, to nie widzialem jeszcze zeby ktos o nich pisal, no i przedzej spodziewalbym sie tego po facecie, wiec gratki pomyslu.

  • Pingback: The best of PlayAllDay.pl — PlayAllDay()