Lekko Świątecznie: wywiad z Włodkiem Markowiczem

Włodek Markowicz i Karol Paciorek, szerzej znani jaki Lekko Stronniczy, to z pewnością jeden z najbardziej znanych duetów na polskiej scenie YouTube’a. 26 grudnia, po prawie 3 latach codziennego wrzucania odcinków, LS, czyli „najbardziej improwizowany program w polskim internecie” dobiegnie końca. Korzystając z atmosfery świąt, zapytaliśmy Włodka m.in. o crowdfunding, akcje charytatywne i gry retro. Zapraszamy do lektury!

PlayAllDay: Dzieeeeeeeeeń dobryy!
Włodek Markowicz: Hej! :)

PAD: Rozpoczniemy jak w książce Twojej i Karola. Będziesz szczery czy miły?
WM: Miły.

PAD: Powyższe pytanie wiąże się z pewnym kontrowersyjnym projektem, któremu poświęciliście jeden z odcinków LS (#991). Chodzi o magazyn Secret Service. Wsparłeś kiedyś jakiś projekt crowdfundingowy?
WM: Jeszcze mi się nie zdarzyło.

PAD: Z tego, co udało mi się wychwycić, nie wsparłeś projektu reaktywacji SS. Dlaczego?
WM: Nie czytałem nigdy SS. Jakby CD-A upadło, to może bym się złożył. :) Albo na grę Otchłań.

PAD: Magazyn Secret Service zamienia się w czasopismo o nowym tytule — Pixel. Zamierzasz je kupować? Trzymasz za nich kciuki?
WM: Nie trzymam kciuków, nie zamierzam kupować.

PAD: Kiedy postanowiliście napisać książkę, którą później okazał się tytuł „Lekko Stronniczy – jeszcze więcej”?
WM: Mniej więcej w czerwcu wydawnictwo Znak przyszło do nas z propozycją. Od razu się zgodziliśmy.

PAD: Naszym czytelnikom mógł umknąć fakt, że zamierzacie wpłacić aż 5000 złotych na cele charytatywne. Przybliżysz ideę? I dlaczego akurat Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy?
WM: 5000zł, bo tyle wychodzi ze sprzedaży 100 biletów za 50zł (bilety już zostały wyprzedane -przyp. red.). Chcemy nagrać nasz ostatni odcinek na żywo, z publicznością i wszystkie zarobione z tego tytułu pieniądze przeznaczać na cel charytatywny. WOŚP po prostu od razu wskoczyła nam do głowy, bez większego powodu.

PAD: Rzeczywiście zamierzacie zakończyć nagrywanie serii Lekko Stronniczy? 1000 odcinków zaczyna męczyć? A może chcecie zająć się czymś innym?
WM: Właściwie to w ogóle nie czujemy się zmęczeni programem. Kończymy coś, co od samego początku miało datę ważności i tego się trzymamy.

PAD: Superman czy Batman?
WM: Batman.

PAD: Wracając do gier: jaka jest Twoja ulubiona produkcja retro?
WM: Nie jest łatwo wybrać jedną. :) Pytanie też, do jakiego roku liczymy produkcje retro. Golden Axe zawsze ciepło wspominam, tak samo Battletoads, wcześniej wspominana Otchłań, może nawet Ecstatica, Little Big Adventure, Theme Hospital i wiele wiele innych.

PAD: Chciałbyś dodać coś od siebie?
WM: Wesołych Świąt! :)